Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

http://padlet.com/patka_7/y85tmtpwvs2l 

                                     Bardzo ważne jest, by w tak scyfryzowanym świecie umieć korzystać zarówno z fizycznych (tradycyjnych), jak i zasobów wirtualnych – dostępnych przede wszystkim w sieci.

Zastosowanie technologii informacyjno- komunikacyjnej (TIK) na lekcjach polskiego, także tych poświęconych twórczości Norwida dostarczy szerszych kontekstów kulturowych, biograficznych oraz da uczniom  orientację we współczesnych badaniach norwidologii.

Czytaj więcej: Norwid na wirtualnej tablicy

Uzasadnij słuszność wyboru Cypriana Norwida na patrona Twojego gimnazjum.

            Patron szkoły to postać, która staje się uczniom bliższa  od innych. Systematyczna praca wokół patrona współtworzy  tradycję szkoły i skupia wszystkich wokół  idei oraz wartości, jakie pozostawił.  Od dziesięciu lat patronem Gimnazjum w Bielsku jest Cyprian Norwid. Ten wyjątkowy artysta epoki romantyzmu urodził się 24 września 1821 roku w  Laskowie-Głuchach. Żył 62 lata. Zmarł 23 maja 1883 roku w Paryżu.  Urna z ziemią z jego grobu została złożona w Krypcie Wieszczów na Wawelu w Krakowie w roku 2001. Był utalentowanym i  wszechstronnym twórcą.

Czytaj więcej: Rozprawka

Recytujemy wiersze  naszego Patrona 

Wybór wierszy  Cypriana Norwida

dla uczestników konkursu recytatorskiego

1. Bema pamięci żałobny rapsod

2. Coś ty Atenom zrobił Sokratesie

3. Czasy 

4. Daj mi wstążkę błękitną

5. Fatum

6.  Fortepian Szopena

7. Italiam, Italiam

8.  Klaskaniem mając obrzękłe prawice

9.  Marionetki

10. Moja ojczyzna

11. Moja piosnka [I]

12.  Moja piosnka [II]

13. Nerwy

14. Ogólniki

15. Pielgrzym

16. Pióro

17. Ruszaj z Bogiem

18. Sfinks[II]

19.Trzy strofki

20.  W Weronie

Szkolny konkurs Recytujemy wiersze naszego Patrona

Gimnazjum im. Cypriana Kamila Norwida w Bielsku

zaprasza  do wzięcia udziału 

w szkolnym konkursie recytatorskim

 

I. Cele konkursu

1. Wzbudzenie zainteresowania osobą i dorobkiem Cypriana Kamila Norwida.

2. Odkrywanie w twórczości Norwida uniwersalnych wartości.

3. Kultywowanie i propagowanie kultury żywego słowa.

4. Odkrywanie i promowanie talentów wśród młodzieży gimnazjalnej.

II. Terminy

1. Zgłoszenia uczestników konkursu zawierające tytuł wybranego utworu do dnia 5 listopada 2014 r.

2. Występ przed komisją konkursową dnia 18 listopada 2014 r.  

III.  Organizacja i przebieg konkursu:

1. Uczestnik konkursu recytuje jeden wybrany i zgłoszony na konkurs utwór.

2. Wiersze recytujemy w całości.

3. Lista  utworów w załączeniu.

4. Uczestnicy konkursu otrzymują dyplom potwierdzający udział w konkursie, a laureaci – dyplomy i  nagrody książkowe.

5. Najlepsi recytatorzy  wezmą udział w Święcie Patrona Szkoły w maju 2015 r.   

6. Zainteresowani  udziałem w konkursie uczniowie  mają możliwość skorzystania z pomocy zarówno w wyborze utworu, jak i w interpretacji. 

Konsultacje indywidualne w każdy czwartek  o godzinie 7.10- 7.55 w sali nr  22 prowadzi polonistka Pani Wioletta Żórawska

Koordynator konkursu – Pani Wioletta Żórawska

 

Cyprian Kamil Norwid 
 

Data urodzenia: 1821-09-24

Data śmierci: 1883-05-23

Miejsce urodzenia: Laskowo-Głuchy, 

 
Życiorys

Poeta, prozaik, dramaturg, malarz i grafik, myśliciel.

Urodzony 24 września 1821 we wsi Laskowo-Głuchy w okolicach Warszawy. Uczęszczał do gimnazjum warszawskiego, ale przerwał naukę nie kończąc piątej klasy i wstąpił do prywatnej szkoły malarskiej. 

Zadebiutował jako poeta w roku 1840 na łamach prasy warszawskiej. We wrześniu 1842 wyjechał za granicę, by nigdy już nie powrócić do kraju. 

Podróżował po Europie. W roku 1845 w Rzymie podczas bierzmowania przyjął imię Kamil (odtąd jako "Cyprian Kamil Norwid" będzie podpisywał swoje utwory, podkreślając w ten sposób swój fikcyjny "rzymski rodowód"). Tutaj też poznał Adama Mickiewicza, zaprzyjaźnił się z Zygmuntem Krasińskim. W roku 1849 przyjechał do Paryża, gdzie poznał Juliusza Słowackiego, Fryderyka Chopina, Bohdana Zaleskiego. 

Jego sytuacja materialna pogarszała się, coraz częściej korzystał z zasiłków. W 1852 wyjechał do Londynu, a stamtąd żaglowcem do Nowego Jorku. Mimo podejmowania się różnych dorywczych prac jego sytuacja w Ameryce stała się beznadziejna. Po powrocie do Paryża zaczął popadać w coraz większą biedę. W lutym 1877 zmuszony został zamieszkać w Ivry w Zakładzie Świętego Kazimierza, przeznaczonym dla polskich sierot i weteranów. 

Znany był jako człowiek o oryginalnej osobowości i umysłowości, dobry rysownik (autor akwarel i akwafort). 

Był autorem poematów, nowel, traktatów, dramatów, wierszy lirycznych oraz tłumaczem utworów Dantego, Shakespeare'a i Byrona.

 Zmarł w nocy z 22 na 23 maja 1883.