Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Msza św.  z okazji  194. rocznicy urodzin Cypriana  Norwida

odbyła się  dnia 27 września 2015 r. o godz. 12.00 w   Kościele pw. św. Jana Chrzciciela                   

                           w Bielsku.

Tradycja uczestniczenia we Mszy św. za duszę Cypriana Norwida w rocznicę urodzin  zapoczątkowana została w dniu 24 września 2006 roku w Bielsku.

 

 

W tym roku  po raz  dziesiąty modliliśmy się  za duszę Cypriana Norwida.

                     Patrycja Bilicka z klasy III A powiedziała podczas Mszy:

 Ta rocznica nas cieszy, ale i zobowiązuje. Pragniemy coraz bardziej umacniać naszą więź z przesłaniem wynikającym z twórczości i postawy naszego Mistrza. Poznajemy coraz gruntowniej jego twórczość, ale też wyznaczamy sobie cel  dzielenia się naszymi dokonaniami ze środowiskiem. W związku z tym chcemy zainteresować wszystkich parafian jednym z utworów naszego Patrona.

Wiersz Bema pamięci żałobny- rapsod powstał w 1851 roku dla uczczenia rocznicy śmierci Generała Józefa Bema.

To bez wątpienia arcydzieło polskiej i europejskiej liryki. Poeta jak nikt dotychczas potrafił znaleźć odpowiednią formę artystyczną, aby z wielkim kunsztem oddać  szacunek wybitnemu Polakowi.

Kim był tytułowy  bohater Józef Bem?

Warto wiedzieć, że żył w latach (1794-1859). Brał między innymi udział w powstaniu listopadowym (1830). Organizował polskie oddziały we Francji, w Belgii, w Portugalii, w Egipcie. Był nie tylko człowiekiem wielkiej odwagi, znakomitym dowódcą i strategiem.

Podczas Mszy św.  Jakub Olszewski z klasy III A odpowiedział  na pytanie:

Jak Józef Bem został ukazany w wierszu Norwida?

Poeta dokonał archaizacji, czyli stylizacji pogrzebu bohatera według rytuału średniowieczno- rycerskiego, pogańskiego i wczesnosłowiańskiego.

Świadczą o tym rekwizyty właściwe średniowiecznym rycerzom – pancerz, zbroja, koń, sokół.

        Występuje tu również  mitologizacja postaci generała, czyli przedstawienie zmarłego niczym wielkiego wodza całego plemienia lub wzorowego rycerza średniowiecznego. Kondukt przechodzi przez wąwóz i zatrzymuje się nad czeluścią przepaści. Nie stacza się w nią dzięki takim bohaterom, jak generał Bem. Podąża dalej.

Z kolei  Patrycja Bilicka przybliżyła obecnym szerszy kontekst kulturowy słynnego wiersza:

Wszyscy zapewne znają interpretację wszech czasów „Bema pamięci żałobnego- rapsodu” w wykonaniu Czesława Niemena. W tym roku przypada czterdziesta piąta rocznica nagrania albumu Enigmatic, na którym znalazło się to słynne, niedoścignione nagranie wiersza na rockową nutę. Utwór ten przez osiemnaście tygodni znajdował się na pierwszym miejscu listy przebojów, zaś album uhonorowany został laurem złotej płyty.

Dominika Żaczek jako trzecioklasistka  wystąpiła  w maju na apelu  w naszym gimnazjum i zachwyciła wszystkich. Obecnie uczy się w III Liceum im. Marii Dąbrowskiej w Płocku.

 

 

Opieka merytoryczna spotkania z Norwidem: polonistka  pani  Wioletta Żórawska.

Nad oprawą Mszy św. czuwa katechetka pani Anna Małgorzata Maruszewska

Opieka artystyczna – nauczyciel muzyki pan Jarosław Miszewski.

Poczet Sztandarowy pod opieką pani Żanety Reszczyńskiej i pana Jacka Radeckiego.

Mszy przewodniczył ks. Kamil Kozakowski

Oprawa muzyczna Mszy:  organista Pan Marek Siemieniec

Obecna była Dyrektor  naszego Gimnazjum Pani Ewa Warabida,  nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie.

Fot. Sara  Cieplik      klasa III A

 

 

 

Autor  informacji:

  Jakub Olszewski

Przygotowano  w ramach zajęć dodatkowych

 

  Opieka: Pani Wioletta Żórawska