Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 

Wolność – to MY!

Pod takim hasłem 10 listopada br. świętowaliśmy w naszym Gimnazjum 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z przygotowanego programu artystycznego uczniowie mogli lepiej poznać historię swojej ojczyzny. Dzięki refleksyjnym wierszom, pięknym piosenkom patriotycznym i krótkim prezentacjom dowiedzieli się, ile zawdzięczamy przeszłym pokoleniom Polaków, którzy bili się i ginęli, aby Polska była państwem niezależnym. Czynili to, nie tylko stawiając czoła zaborcom, biorąc udział w powstaniach, działaniach zbrojnych I i II wojny światowej, ale także później – w Polsce powojennej, kiedy trzeba było walczyć o godne warunki życia, demokrację i prawdziwie wolny kraj. Recytatorzy i prowadzący wspominali trudne momenty z naszej współczesnej historii: manifestacje w Poznaniu w 1956 roku, protesty Robotników Wybrzeża w 1970 roku, powstanie Solidarności, stan wojenny. Nie mogło zabraknąć ciepłych słów pod adresem Ojca Świętego Jana Pawła II, który nie pozwolił Polakom poddać się i mówił: Nie lękajcie się! 

 

Na zakończenie po odśpiewaniu hymnu narodowego narrator zaapelował do koleżanek i kolegów, żeby nie zapominali o ogromnej odpowiedzialności, jaka na nich ciąży - muszą szanować i dbać o tę wolność, za którą ich przodkowie przelewali krew i niejednokrotnie oddawali życie.

Akademię przygotowali uczniowie z klas: IIIA (narratorzy – Patrycja Bilicka, Jakub Olszewski, recytatorzy - Karolina Gapińska, Sara Cieplik, Bartosz Sieradzki, Dagmara Racka, Justyna Skomurska, obsługa techniczna – Sylwia Rybicka, Krzysztof Smoleński), IIIB (recytatorzy – Martyna Gralicka, Wiktoria Rakowska, Michał Rycharski, dekoracje – Olga Karpińska, Wiktoria Markowska), IIA (Emilia Kowalska, Milena Wierzchowska) pod opieką nauczycieli: p. Marleny Godlewskiej, p. Renaty Maszendy, p. Jacka Radeckiego, prezentację przygotował
p. Mariusz Niedbała i uczniowie z klasy IIIA (Jakub Olszewski, Krzysztof Smoleński).

 

Opracowała: Marlena Godlewska