W dniu 24 maja 2016r. obchodziliśmy 12. Dzień Norwidowski pod hasłem ,,Poeta kultury i historii", który upamiętniał 133. rocznicę śmierci patrona naszego gimnazjum Cypriana Kamila Norwida. Cyprian Norwid  przeżył 62 lata. Zmarł 23 maja 1883r. Jego twórczość ciągle jest aktualna, dlatego uczniowie naszego gimnazjum przygotowali uroczysty apel ku czci poety.

Na początku akademii w hali sportowej został wprowadzony Sztandar Szkoły. Później wystąpił chór szkolny, który zaśpiewał pod przewodnictwem Pana Jarosława Miszewskiego wiersz ,,Moja piosnka II". Następnie były omawiane dwa utwory Norwida: ,,Fortepian Szopena" i ,,Bema pamięci żałobny- rapsod". W pierwszej kolejności zaprezentowany był wiersz ,,Fortepian Szopena". Narratorzy wyjaśniali trudne słowa, podawali konteksty interpretacji, a recytatorzy prezentowali tekst na przemian z komentarzem. Na słowa ,,runął, runął twój fortepian" został zrzucony z góry rekwizyt-fortepian wykonany przez uczniów szkoły z pomocą Pana Andrzeja Gorczycy. W dalszej kolejności był omawiany wiersz ,,Bema pamięci żałobny-rapsod". Na początku recytacji wyruszył Pochód Dziejów, w którym były: chorągiew, cztery snopy wonne, cztery naczynia gliniane tłuczone przez panny żałobne, cztery konchy- naczynia służące do zbierania łez przez płaczki. Pochód kończyli giermkowie niosący tarcze, topory i miecze. Występ upamiętniał żałobne pochody na cześć wielkich bohaterów w dawnych czasach.

Na koniec został wyprowadzony Sztandar Szkoły, wszyscy występujący się ukłonili i głos zabrała Pani dyrektor gimnazjum Pani Ewa Warabida.

Uczestnicy apelu:

I. Recytacja i komentarze:

1.Krzysztof Kamiński kl. 2b

2.Aleksandra Kozakiewicz kl. 2b