Podczas Dni Bielska imprezą towarzyszącą była symultana zorganizowana przez jest Urząd Gminy w Bielsku oraz Uczniowski Klub Szachowy funkcjonujący przy Gimnazjum im. C. K. Norwida w Bielsku. Symultana to  seans gry jednoczesnej,  impreza popularyzująca królewską grę. Symultanę na placu przed Gminnym Ośrodkiem Kultury rozgrywał Paweł Flak – zawodnik z tytułem kandydata na mistrza, sędzia szachowy klasy państwowej, licencjonowany instruktor szachowy i organizator turniejów szachowych.

Przeciwnikami było 19 zawodników w wieku od 9 do 68 lat, co świadczy o tym, że jest to forma sportu dla każdego wieku. Została ona rozegrana zgodnie z przepisami Kodeksu Szachowego. Symultanista grał białymi na wszystkich szachownicach. Uczestników obowiązywały zasady fair play, zawodnik zobowiązany był  do  wykonania posunięcia niezwłocznie po podejściu symultanisty do szachownicy. W szczególności w czasie symultany nie można było korzystać z żadnej pomocy. Był tylko jeden wyjątek, mianowicie szachista Szymon Janikowski grał razem z Jerzym Dankowskim i to oni jako jedyni zremisowali. Pozostali zawodnicy ulegli wielkiemu doświadczeniu Pawła Flaka. Sędzią symultany była Ewa Warabida  pomysłodawca, organizator i opiekun Uczniowskiego Klubu Szachowego.  Uczestnicy symultany dostali dyplomy, a dzieci i młodzież otrzymali atrakcyjne upominki ufundowane przez Wójta Gminy Bielsk.