Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

We wtorek  13 września 2016 roku odbyła się w bibliotece szkolnej publiczna prezentacja tablicy wirtualnej „Cyprian Norwid poeta kultury i historii”  wykonanej przez Łukasza Fabrykiewicza ucznia klasy III B. Autor przybliżył uczniom klasy II D  pracę wykonaną pod moim kierunkiem. Zainteresowanym polecam zapoznanie się z  nią.

Jednym z narzędzi w technologii informacyjno - komunikacyjnej jest wirtualna tablica. Zdecydowaliśmy się na  zaprezentowanie ważnego wydarzenia związanego ze 133. rocznicą śmierci Cypriana Norwida w ten nowoczesny sposób.  Zapewne obejrzą naszą tablicę także osoby, które już przeczytały notatkę informacyjną i obejrzały fotografie dokumentujące to wydarzenie na szkolnej stronie www. Tym, którzy najpierw dotrą do tablicy podaję link do  tamtego przekazu opublikowanego na bieżąco:   http://www.gimnazjumbielsk.pl/index.php/aktualnosci/156-poeta-kultury-i-historii .

 

Zgodnie z naszym zamysłem Informacje w notatce i na tablicy uzupełniają się. Podjęliśmy się stworzenia tablicy, ponieważ  zamierzamy  nieco wtajemniczyć odbiorców w naszą pracę z tekstami Norwida, tj. w sztukę ich czytania.  Grupa projektowa realizowała zadanie w kilku etapach, stosując różnorodne formy i nowoczesne metody pracy.  Polecam prezentację multimedialną, w której znajdziecie konteksty interpretacyjne: biograficzny, historyczny i kulturowy. Znajdziecie tam m.in.  miejsca związane z wierszem „Fortepian Szopena”. Obejrzycie mało znaną ilustrację do tekstu „Bema pamięci żałobny-rapsod”, są również zamieszczone prace uczniów gimnazjum wykonane do tych utworów.  Scenariusz uroczystości pogłębi wiedzę o Norwidzie, jego epoce, a także o znaczeniu jego twórczości i dostarczy wskazówek w jej odczytywaniu.   Dalej są dwa filmiki, które ukazują nasz pomysł na  szkolną teatralizację znakomitych dzieł patrona. Podajemy również  przydatne linki, aby ułatwić kontakt z twórczością Norwida.

Chcieliśmy ocalić dla Was tamtą atmosferę i emocje towarzyszące występowi podczas 12. Dnia Norwidowskiego w Bielsku z  dnia 24 maja 2016 roku.

 Mamy nadzieję, że nam się to w jakiejś mierze udało.

link do tablicy wirtualnej Łukasza Fabrykiewicza

                                                               dr Wioletta Żórawska

                                                               opiekun projektu edukacyjnego