Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


W dniu 10.11.2016r. na hali sportowej  Gimnazjum im. C. K. Norwida w Bielsku, a następnie 11.11.2016r. w GOK-u w Bielsku odbył się poetycko-muzyczny program z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości.

Scenografia przedstawiająca  brzozowe krzyże  na tle wzgórza,  porozrzucane liście, jesienne drzewa, lampiony i przygaszone światło, wprowadzały zaproszonych gości w podniosły nastrój nostalgii minionych czasów.

 Część oficjalna Akademii rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i wysłuchania hymnu narodowego zagranego na saksofonie przez uczennicę Wiktorię Markowską. Po  tym nastąpiła część artystyczna wzbogacona prezentacją multimedialną przedstawiająca  zdjęcia, hasła, informacje, wideoklipy o historii Polski.

 

 Między piosenkami  patriotycznymi – prowadzący- Kuba Zarembowski i Agata  Kołodziejska przypominali ważne wydarzenia z dziejów Polski -mówili o rozbiorach, powstaniach i roku 1918.Przypomnieliśmy sobie również słowa Papieża Jana Pawła II o Ojczyźnie „To jest moja Matka ta Ojczyzna…”

 Dzięki fantastycznej grze uczniów naszego gimnazjum mogliśmy zobaczyć symboliczny  upadek Polski- związanie Polski przez zaborców. Była to opowieść o smutnych, ale ważnych  czasach naszej Ojczyzny .Młodzi aktorzy genialnie wczuli się w swoje role, np. - Marcelina  Wicinska, Zuzanna Jędrzejewska, Katarzyna Justyńska, Maciej Maranowski.  

Zaś młodzi artyści  recytując wiersze  ukazali  ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli dawał siłę Polakom walczyć o wolną Ojczyznę. Nadzwyczajna, ekspresyjna  interpretacja słowna Dominiki Dymek wzbogaciła nasze przeżycia uczuciowe.

Apel wprowadzał w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład najmłodszych ich uczestników. Natomiast interpretacje muzyczne i recytatorskie [Sebastian Pydyn, Wiktoria Wiączek, Bolesław Kraśniewski] utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.

 Oprawę muzyczną  zapewnił Szkolny Chór pod kierunkiem p. Jarosława Miszewskiego, który wprowadził nas w  chwile refleksji. Wykonano bowiem  utwory- „Piechota”, „Wojenko”, „Jest takie miejsce”. Na zakończenie akademii  uczennica klasy 3a Zofia Sowińska  zaśpiewała piosenkę z repertuaru Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”, a Kinga Kostrzewa z klay IIa wykonała do niej oryginalny taniec.

Nastrój nostalgii i zadumy udzielił się wszystkim zgromadzonym, którzy swoją ciszą i skupieniem oddali cześć poległym w obronie Ojczyzny. Całość była bardzo starannie przemyślana, a każdy szczegół dopracowany, co było zasługą organizatorów- p. B. Żołnowskiej, p. R. Jakubowskiej, p. Ż. Reszczyńskiej, p. J. Radeckiego, R.Maszendy.

 

Organizatorzy szczególnie składają podziękowania uczniom klasy 2a,2b, 2c,1d