XL Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

Młodzież zapobiega pożarom” - eliminacje gminne i powiatowe
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” jest jednym z priorytetowych zadań programowych, jakie w każdym roku realizuje Oddział Wojewódzki Związku OSP RP Województwa Mazowieckiego. Celem turnieju było popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.

Organizatorem turnieju był Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej przy współpracy Zarządu Gminnego Związku OSP RP w Gminie Bielsk i Gimnazjum im. C. K. Norwida w Bielsku, gdzie odbyły się eliminacje gminne. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów przystąpili do eliminacji na szczeblu szkolnym, gminnym i powiatowym. Do eliminacji szkolnych mógł zgłosić się każdy, kto podejmie trud nauki i zgłosi chęć uczestnictwa. Turniej wymagał od uczestników nie tylko wiedzy i umiejętności pożarniczych, ale przede wszystkim wiedzy z zakresu fizyki, chemii, historii, techniki, edukacji dla bezpieczeństwa– zakres materiału był bardzo obszerny. Do eliminacji gminnych 9 marca 2017r. przystąpiło 47 uczniów, w tym 15 uczniów gimnazjów, 32 uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Bielsk. Turniej składał się z części pisemnej i finału ustnego, do której przystąpiło po 3 uczniów z najlepszymi wynikami z części pisemnej. W komisji konkursowej zasiedli:

Komendant Gminny OSP RP Andrzej Tomaszewski- przewodniczący Jury

Komendant Honorowy OSP RP Kazimierz Sędzicki - członek

Prezes OSP w Bielsku  Jerzy Klekowicki - członek

Ewa Warabida – dyrektor Gimnazjum im. C. K. Norwida - sekretarz

Podczas eliminacji gminnych uczniowie wraz z opiekunami mieli możliwość zwiedzania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Bielsku pod czujnym okiem Gospodarza OSP w Bielsku Jerzego Opolskiego.

Osiągnięcia uczestników w eliminacjach gminnych w kategorii I szkoły podstawowe:I miejsce – Adam Racki – SP w Bielsku, II miejsce – Piotr Kołeczek – SP w Ciachcinie, III miejsce – Zofia Klimkowska – SP w Ciachcinie. Osiągnięcia uczestników w eliminacjach gminnych w kategorii II gimnazja:I miejsce – Kacper Kotarski Gimnazjum w Bielsku,II miejsce – Aleksandra Białaszek Gimnazjum w Ciachcinie, III miejsce –Anna Urbańska uczennica Gimnazjum w Bielsku.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy podjętego trudu w przygotowaniach, a szczególnie zwycięzcom. Z roku na rok widzimy większe zaangażowanie uczniów w tematykę wiedzy pożarniczej. Zwycięzcy turnieju otrzymali z rąk Prezesa Gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej w Gminie Bielsk pana Józefa Jerzego Rozkosz puchary oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Zarząd OSP w Gminie Bielsk.

Adam Racki uczeń SP w Bielsku w eliminacjach powiatowych zajął III miejsce - przygotowywany przez pana Tomasza Piechowskiego, zaś Kacper Kotarski uczeń Gimnazjum w Bielsku zajął IV miejsce - przygotowywany pod kierunkiem pani Moniki Cichaczewskiej. Jak dotąd jest to najwyższy wynik dla naszej Gminy. Serdecznie gratulujemy.

Dla chętnej młodzieży warto podejmować trud, warto angażować się w turniej, bo jest on niebudzącą wątpliwość formą kształtowania młodych charakterów i przygotowywania młodzieży do odpowiedzialnego, dorosłego życia.