Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

25 października 2017 roku uczniowie klas III i IIA naszej szkoły byli na wycieczce w Warszawie. Celem było rozwijanie zainteresowań z nauk przyrodniczych i historycznych oraz rozbudzenie potrzeb czytelniczych.
Uczniowie najpierw zwiedzali ekspozycje w Centrum Nauki Kopernik, które inspirowały do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi.
Następnie gimnazjaliści mieli okazję zobaczyć Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego oraz oglądać przepiękne, w oprawie jesiennej tarasy na bibliotece. Największą ciekawość wzbudziła czytelnia, którą uczniowie podziwiali z dachu.
Ostatnim punktem zwiedzania było Muzeum Powstania Warszawskiego, które wzbudziło najwięcej emocji. Między innymi przewodnik omówił okoliczności wybuchu Powstania Warszawskiego oraz najważniejsze wydarzenia z tego okresu. Uczniowie zostali zapoznani z uzbrojeniem Powstańców Warszawskich, ważniejszymi rodzajami powstańczej broni oraz typami umundurowania oraz jak Powstańcy zdobywali bądź samodzielnie konstruowali środki bojowe. 

 

Podczas zwiedzania poznali walczących w Powstaniu Warszawskim następców bohaterów „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, czyli kontynuatorów działań „Rudego”, „Alka” i „Zośki”. Poszukiwali odpowiedzi na pytania: kim byli Powstańcy? Co przeżywali? W jakich sytuacjach się znajdywali? Jakich zadań się podejmowali, wykorzystując indywidualne zdolności i talenty jako sanitariusze, łącznicy, żołnierze, harcerze? 

Gimnazjaliści dowiedzieli się o sytuacji ludności cywilnej w Powstaniu Warszawskim, jakie straty ponieśli warszawiacy podczas walk w stolicy i o dramacie polskich rodzin.

 

Poznali życie codzienne żołnierzy i ludności cywilnej w walczącej Warszawie. Dowiedzieli się, jakie były warunki bytowe i potrzeby życiowe warszawiaków. 

Po krótce został omówiony Szlak powstańczy dwóch harcerskich batalionów „Zośka” i „Parasol”. Uczniowie dowiedzieli się czym były i jak działały Szare Szeregi w okresie okupacji oraz Powstania Warszawskiego. 

Na koniec obejrzeli film „Miasto ruin”

Opiekunowie: pani dyrektor Ewa Warabida, pani Elżbieta Szczepańska, pani Beata Żołnowska i pani Monika Cichaczewska.