Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

×

Uwaga

The was a problem converting the source image.

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/zdjecia_debata_2017_2

Budowa elektrowni atomowych jest tematem bardzo kontrowersyjnym. Od dłuższego czasu mamy do czynienia z „małą wojną” między naukowcami przedstawiającymi argumenty „ZA” i ekologami przedstawiającymi argumenty „ PRZECIW”. Chcąc poznać zdanie społeczności gminy Bielsk, uczniowie klas trzecich 14 listopada 2017 roku w Gimnazjum im. C. K. Norwida poprowadzili debatę „Atom w Polsce”. Przeprowadzona ona była na styl debaty oxfordzkiej. Rolę Marszałka  debaty sprawował Sebastian Pydyn, natomiast w roli Sekretarza debaty wystąpił Maciej Maranowski. W  debacie wzięły udział  dwa zespoły:

  • zespół propozycji, podający argumenty „ ZA” budową elektrowni atomowej w Polsce reprezentowali uczniowie klasy VIIB  Szkoły Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Bielsku w składzie: Roksana Staniszewska, Patrycja Kosińska, Julia Dymek, Natalia Mielczarska, Weronika Wiśniewska i  Natalia Reszczyńska. Drużynę wspierał pan Artur Zdziarski -    Wicedyrektor Szkoły Podstawowej      im. Władysława Broniewskiego w Bielsku oraz pani  Justyna Joniak – wychowawca klasy.

 

  • zespół opozycji podający argumenty „PRZECIW” budowie elektrowni atomowej  w Polsce reprezentowali uczniowie klasy VII ze Szkoły Podstawowej im. BOHATERÓW WRZEŚNIA 1939r w Zągotach  w składzie: Natalia Staniszewska, Nadia Bylicka, Maja Krakowska, Julia Topolewska. Drużyna była wspierana przez wychowawcę klasy panią Katarzynę Grodzicką. 

Cały przebieg debaty oceniała Loża Mędrców w składzie: 

  • p. Ewa Sokolnicka – dyrektor Banku Vistula oddziału w Płocku i filii w Bielsku – sponsor debaty,
  • p. Małgorzata Wiśniewska – nauczyciel chemii i biologii,
  • p. Żaneta Reszczyńska – nauczyciel języka niemieckiego.

Debatę rozpoczął dyrektor Gimnazjum im. C. K. Norwida pani Ewa Warabida, która przywitała zaproszonych gości.  Następnie  Sekretarz debaty wprowadził do tematu poprzez omówienie  prezentacji-Rodzaje elektrowni w Polsce i przedstawił wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów klas III, nauczycieli i pracowników gimnazjum. W badaniu 40% opowiedziało się przeciw budowie w Polsce elektrowni atomowej, 27% było za budową, natomiast 33% ankietowanych nie miała swojego zdania. Marszałek po przedstawieniu  tezy debaty: „Czy w Polsce należy budować elektrownie atomową? ‘’ - zaprosił zespoły do przedstawienia argumentów. 

Propozycja próbowała przekonać publiczność, przedstawiając argumenty: czysta dla środowiska, niskie koszty produkcji energii, duża kaloryczność, bezpieczna dla zdrowia, odpady radioaktywne i ich składowanie wcale nie jest takie niebezpieczne, nowe kwalifikacje i miejsca pracy.

Strona opozycji wystosowała m.in. argumenty: wysokie koszty budowy elektrowni, ryzyko awarii, które mogłoby przynieść ogromne skutki dla środowiska i ludności, problem składowania i utylizacji odpadów.

Obydwa zespoły bardzo dobrze przygotowały się do debaty poprzez dobór argumentów, prezentacje poglądów swoją mową ciała, powoływanie się na fakty, udzielanie odpowiedzi na zadawane pytania. Dziewczęta podsumowały swoje argumenty, przygotowując prezentacje multimedialną, nagrywając film z wywiadem lokalnej społeczności oraz przygotowując ulotkę dla każdego uczestnika. 

Podczas narady Loży Mędrców publiczność została zaproszona do konkursu z wiedzy. Następnie pani Ewa Sokolnicka wygłosiła mowę podsumowującą, natomiast pani Żaneta Reszczyńska ogłosiła werdykt. Debata miała charakter wyrównany i trudno było wskazać zwycięzców tego pojedynku. Zwyciężyły obydwa zespoły, zajmując I miejsce. Uczestnicy debaty zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami książkowymi ufundowanymi przez Bank Spółdzielczy Vistula w Wyszogrodzie. 

Dziękujemy i serdecznie gratulujemy zwycięzcom - uczniom klas VII, którzy dostarczyli nam sporą dawkę emocjonalnego promieniowania. Dziękujemy Bankowi Spółdzielczemu Vistula za życzliwość i wsparcie finansowe debaty,  zaproszonym gościom, uczniom klas III gimnazjum , nauczycielom za przyjęcie naszego zaproszenia. 

 Mamy nadzieję, że poruszone problemy oraz przedstawione argumenty pozwolą na kształcenie postaw obywatelskich młodych ludzi, uczniów naszej gminy. Zainspirują one być może młodzież do szukania nowych rozwiązań w przemyśle energetycznym. 

Organizatorzy: Beata Żołnowska, Iwona Urbańska.

{gallery}zdjecia_debata_2017_2{/gallery}