W Bibliotece Szkolnej Gimnazjum im. C. K. Norwida

VI Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Bielsk

Dnia 11 maja 2013 roku w Gimnazjum im. C. K. Norwida w Bielsku został rozegrany VI Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Bielsk. W turnieju brało udział 24 zawodników z Samorządowego Przedszkola, Szkoły Podstawowej im. Wł. Broniewskiego Gimnazjum im. C. K. Norwida w Bielsku oraz jego absolwenci.

Turniej został rozegrany systemem szwajcarskim, w dwóch kategoriach: szkoła podstawowa oraz gimnazjum i absolwenci. Uczniowie szkoły podstawowej rozegrali 5 partii szachowych, czas przeznaczony na zawodnika wynosił 20 minut. Uczniowie gimnazjum i jego absolwenci 7 partii, czas 15 minut dla zawodnika. Organizatorem turnieju był Wójt Gminy Bielsk, Uczniowski Klub Szachowy funkcjonujący w Gimnazjum im. C. K. Norwida w Bielsku.

Celem turnieju była popularyzacja szachów wśród dzieci i młodzieży. VI edycja turnieju była podsumowaniem kolejnego roku działalności Uczniowskiego Klubu Szachowego. Miejscem rozgrywek była biblioteka szkolna Gimnazjum im. C. K. Norwida w Bielsku.

W kategorii szkół podstawowych bezkonkurencyjny był Krzysztof Rakowski z klasy VIb, który zdobył komplet punktów w turnieju. II miejsce przypadło Mikołajowi Józefowicz z klasy VIb, a III - Maksymilianowi Szypszak z IVb. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wł. Broniewskiego w Bielsku.

W kategorii gimnazjów I miejsce zajął Dominik Czekaj z klasy Ia, II- Damian Klekowicki z IId, a III miejsce Adam Wiśniewski z IIb - uczniowie Gimnazjum im. C. K. Norwida w Bielsku.

Najlepszym zawodnikiem w kategorii absolwent gimnazjum okazał się Piotr Czekaj, uczeń III LO, obecny maturzysta, wychowanek Uczniowskiego Klubu Szachowego, szachista odnoszący sukcesy w Mistrzostwach Szachowych Szkół Ponadgimnazjalnych w Płocku.

Dla zawodników za zajęcie I – III miejsca ufundowano puchary, dla wszystkich uczestników dyplomy; dla najlepszych zawodników przewidziano nagrody rzeczowe, również nagrody specjalne. Sponsorem pucharów i dyplomów był Wójt Gminy Bielsk Józef Jerzy Rozkosz. Sponsorem nagród rzeczowych w postaci kompletów szachów turniejowych, zegarów szachowych oraz programu szachowego dla najlepszego absolwenta był VISTULA Bank Spółdzielczy. Wójt ufundował również nagrody specjalne - dla najmłodszego uczestnika turnieju, którym okazał się Szymon Janikowski z Samorządowego Przedszkola w Bielsku i najmłodszej uczestniczki turnieju Julii Dymek z klasy IIb Sz.P. w Bielsku. Vistula Bank Spółdzielczy wyróżnił najlepsze zawodniczki turnieju Adriannę Bilicką- uczennicę IVa klasy Sz.P. i Renatę Drążewską- uczennicę klasy IIb gimnazjum.

Sędzią głównym turnieju był wieloletni, doświadczony, bielski szachista Jerzy Dankowski, sędzią pomocniczym Roman Wardziński. Osobami wspomagającymi turniej byli niezawodni Rodzice szachistów, którzy przygotowali poczęstunek dla wszystkich uczestników.

Uczniowski Klub Szachowy w 2013 roku obchodzi 10-lecie swojego istnienia. Z tej okazji dyrektor gimnazjum Renata Popis na ręce Wójta Gminy Bielsk Józefa Jerzego Rozkosz złożyła podziękowania za wieloletnie wsparcie klubu, za objęcie patronatem cyklicznego turnieju szachowego. Wręczyła również podziękowanie dla Jerzego Dankowskiego i Romana Wardzińskiego za wieloletnią współpracę, za tworzenie serca i ducha klubu, jak i sponsorowi Bankowi Spółdzielczemu VISTULA za ufundowanie nagród rzeczowych - na ręce pani Mileny Stanrzewskiej i Jarosława Ziębickiego- przedstawicieli banku.

Ewa Warabida

Opiekun Uczniowskiego Klubu Szachowego